Yökkärisetti lapsille

Tämän syksyn aikana on tullut piirrettyä kaavoja Seamly2d ohjelmalla ja muutaamaa niistä on jo kokeiltu työhuoneella, niistä sitten lisää ensi vuoden puolella. Tänään haluamme antaa teille yökkärisetin kaavat 98-140 kokoisille lapsille. Toivoisimme kaavasta palautetta, koska emme itse ole pystyneet kaikkia kokoja testaamaan. 

Yökkärisetin paita on tarkoitus olla hiukan reilu jotta se olisi ihanan lokoisa. Housujen kaava on lasten leggarikaava jota on levennetty niin ettei se ole ihan ihon myötäinen. 

Tässä kuvassa neidillä on päällä 116 kokoinen setti, josta joutui kääntämään hihoja ja lahkeita eli neidille olisi pitänyt tehdä 110 kokoinen yökkärisetti. Myös tonttulakki on ommeltu Ompelinon tonttulakki kaavaa käyttäen.

Kaavasta saa ladattua A0 kokoisen tiedoston tai A4- sivuisena (25kpl). Tulostaessa kannattaa tarkistaa että tulostus asetuksissa on valittuna todellinen koko. Valitettavasti kohdistusmerkkejä ei ole mutta kaavan kasaaminen on silti aika helppoa, kun leikkaa reunoissa olevien merkkien mukaan tai taittaa reunan ja teippaa sivut yhteen. Testi tulostaminen ja kokoaminen on tehty näillä ohjeilla.

Mittataulukko

Pituus98104110116122128134140
Rinnan ympärys5557596163666972
Vyötärön ympärys5254565860616263
Lantion ympärys5659626568717477
Olan pituus7,47,88,28,699,51010,5
Jalan sisäpituus4144,54851,555586164

Mukavia ompelu hetkiä.

-Heidi ja Saara-

Ompelino – yrittäjien esittely

 -Heidi- 

Olen tehnyt pienestä asti kaikenlaisia käsitöitä ja tykännyt tehdä omaperäisiä juttuja. Ala-asteelta asti olen neulonut, virkannut ja ommellut niin vaatteita kuin asusteita. Monet nuken vaatteetkin tuli tehtyä omiin leikkeihin. Yläasteella kun piti miettiä mitä haluaa isona tehdä niin valitsin silloin lukion ja ajattelin että siellä voin vielä miettiä mitä haluan tehdä. Lukion jälkeen lähdin opiskelemaan fysiikkaa ja matematiikkaa Jyväskylän yliopistoon ja ajattelin lukea itseni opettajaksi. Käsitöitä tein siinä sivussa ja en osannut edes kuvitella että lähtisin vielä myöhemmin opiskelemaan artesaaniksi.

Yliopistosta löysin mieheni ja hän valmistui fyysikoksi. Itse en jaksanutkaan opiskella joten menin töihin ja ajan kuluessa meille syntyi kaksi ihanaa tyttöä. Siinä lasten kanssa kotona ollessani aloin miettimään että en haluaisi palata enää töihin vaan voisin tehdä jotain muutakin. Lapsille oli tullut ommeltua jo paljon vaatteita ja ajatus siitä että voisin tehdä tätä työkseni alkoi itämään. Hain sitten Espoon Omniaan vaatetusartesaani linjalle ja pääsin opiskelemaan. Odotin silloin poikaani, joten jouduin siirtämään aloitusta vuodella.

Opiskelu oli todella mukaansa tempaavaa ja kaavojen itse tekeminen ja valmiin vaatteen näkeminen oli todella palkitsevaa. Koulussa tutustuin myös Saaraan ja kerran kahvilla satuin kertomaan omasta unelmastani, eli kahvilasta jossa voisi samalla tehdä käsitöitä ja lainata ompelukoneita sekä muita välineitä ja ostaa kankaita, lankoja sekä käsityötarvikkeita. Saaralla oli samansuuntaisia ajatuksia joten aloimme hiukan miettiä yhteistä yritystä. Opiskelun ohessa teimme yhdessä suunnitelmat ja kun minun perheen jääminen Espooseen varmistui niin pystyimme valmistumisemme jälkeen perustamaan Ompelino Oy:n.

Ompelinossa teen korjaus- ja mittatilausompelua, kaavoitusta, vaatteiden suunnittelua ja kaikkea mitä tarvitaan.

Nähdään Ompelinossa

T:Heidi  [ heidi (a) ompelino.fi ]


-Saara-

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto,artesaani,  vaatetusompelija
Taiteen- ja muotoilun perusopetus, 400h / Taito käsityö- ja muotoilukoulu

Ajatus urasta käsityöyrittäjänä syntyi kun aloitin aikuisten käsityökoulussa 2014. Uranvaihto keittiötöistä oli joka tapauksessa edessä ja mahdollisuus varsinaisiin käsi- ja taideteollisuusalan opintoihin tuli kun pitit tehdä päätös elämästä hoitovapaan jälkeen. Sain opiskelupaikan Espoon Omniasta ja elämä artesaaniopintojen parissa tuntui huippu päätökseltä kun huomasin että homma sujuu ja tekeminen oli todella mielekästä ja innostavaa.  Koulussa tein lähes kaikki työt luonnonmateriaaleista, pellavaa, villaa jne. Materiaalien lisäksi minua kiinnostaa vaatteiden käyttöiän jatkaminen/pidentäminen, lajittelu, kierrätys, tuunaus sekä suunnittelun, kädentaitojen ja tekemisen ilon näkyminen arki- ja juhlapukeutumisessa. Ja ihan vain käsillä tekemisen voimasta – siitä kertoo varmasti sekin että kotoa löytyy tarvikkeita käpypitsistä huovutusvillohin. 

Vaateompelun lisäksi teen myös muuta ompelua pussukoista lasten rooliasuihin. Kotona dreijaan ja teen savitöitä,  satunnaisesti neulon helppoja ja nopeita neuleita, piirrän, luen, maalaan. Kesäisin pörisen puutarhassa ja mökillä, talvisin luen ja herkuttelen. Kotona minusta pitää huolen kaksi tytärtä, aviomies sekä kaksi länsigöötanmaanpystykorva poikaa.

Ompelinossa vastaan myymälästä sekä teen korjaus- ja tilausompelua, malliston suunnittelua, kaavoitusta ja kuosittelua ja tietenkin kaikkea muuta kopiopaperin tuulettamisesta kukkapurkin mullittamiseen yrittäjän intoa puhkuen.

Tavataan työhuoneella!

t. Saara [saara (a) ompelino.fi]

Puikkosuoja sukkapuikoille

Sukkapuikoille on näppärä itse ommella puikkosuoja johon puikot voi sujauttaa, kun lopettaa neulomisen ja ottaa työn mukaan, silloin ei tarvitse pelätä silmukoiden tippumista.

Ompelu ohje:

Tarvikkeet:

4kpl keinonahka paloja koko: 5cm x 10cm 

12cm ainakin 2,5cm levyistä kuminauhaa

halutessa voi ommella myös ompelumerkin suojaan kiinni


Tarvittavat kappaleet

Ompele kuminauhan molempiin päihin 2kpl paloja kiinni nurjat puolet vastakkain. 
(Lisää halutessasi ompelumerkki saumaan)

Ompele seuraavaksi keinonahkapalojen toiset päädyt.

Taita keinonahkapalat ja ompele kappaleiden molemmat sivut.

Valmis puikko suoja

Lisää vain puikot

Voit tulla Ompelinoon Kässäkeskiviikkoisin ompelemaan oman puikkosuojan materiaalimaksua vastaan tai omilla tarvikkeilla.

–  Heidi ja Saara –

Ompelino Oy – myymälän esittely

Tänään kerromme Ompelinon omasta myymälästä. Työhuoneemme piti aluksi olla vain ompelimo, mutta liiketila taipuikin niin hyvin myös myymäläkäyttöön joten otimme myymäläkonseptin toimintaamme mukaan alusta asti.


Myymälän tuotteet on esillä heti sisääntulon jälkeen – ompelimoa ja myymälää erottaa iso leikkuu ja kaavoituspöytämme. Valikoimastamme löytyy ompelutarvikkeita langoista ratkojiin sekä tietenkin kankaita.

Oma varastomme on pitkälti luonnonkuituisia kudottuja kankaita kuten rami-, pellava- ja viskoosikankaita. Kaikkia myymälän kankaita on tilattavissa myös muissa väreissä – värikarttoja voi kysyä meiltä.

Meillä on myös myynnissä joitakin suomalaisia design tuotteita kuten Annariikka Qvistin postikortteja, Pia Westerholmin silityskuvatilkkuja sekä Kuvaamataidon heijastintarrakortteja. Näidenkin osalta valikoimamme laajenee  ensi vuoden aikana. Meille voi tarjota myyntiin tuotteita jotka on suunniteltu ja mahdollisimman pitkälle tuotettu Suomessa. 

Kangashyllyssä on myös muutama Kultavillan valmistama luomupuuvilla-pellava kangas – vaatetus- ja sisustusompeluun sopivat kankaat on suunniteltu ja kudottu Espoossa. Kerromme mielellämme lisää näistä kauniista kankaista ja niiden käyttömahdollisuuksista. 

Meiltä voi myös ostaa Named -kaavoja sekä Ottobre ja Taito -lehtiä.  Myymme myös lasten- ja naisten peruskaavoja.

Ja tietenkin myyntirekiltä löytyy myös Ompelinon omia tuotteita. Rami-kellohameita sekä viskoosihuivia. Talven ja kevään aikana on tulossa myös uusia tuotteita ja tavoitteissa on pieni mallisto kevät/kesä ja syksy/talvi sesonkeihin – lyhyemmälle naiselle, luonnonkuituisista kankaista.

Tiloissamme on myös ollut syksystä lähtien kotimaisten kangasyritysten POPup tapahtumia. Nämä jatkuvat myös keväällä.

Terkuin,
Saara & Heidi

Ompelino Oy – ompelimon esittely

Kerromme tässä blogipostauksessa hieman päätyöstämme Ompelinossa. Olemme siis kaksi vaatetusalan ompelija-artesaania. Teemme työhuoneella paljon korjausompelua sekä mittatilaustöitä. Olemme myös suunnittelemassa omaa mallistoa lyhyemmälle naiselle – luonnonkuituisista kankaista. Teemme myös piensarjaompelua yrityksille sekä kaavoitusta ja malliompelua. Pääasiassa työt ovat tällä hetkellä vaatteiden korjausta ja muokkausta ja valmistusta – emme siis tee sisustusompelua -poislukien pienet ompelutyöt kuten tyynynpääliset.

Ensimmäisen puolen vuoden aikana olemme huomanneet että korjausompelupalveluille on paljon kysyntää. Töitä on riittänyt lahkeiden lyhennysten, vetoketjujen vaihtojen, hihojen lyhennysten ja uudelle istuttamisten kanssa. Ihmiset korjauttavat mielellään vaatteita ja on ollut ilo kuulla että risa lempparivaate on päässyt uudelleen käyttöön pienen korjauksen jälkeen. Ompelimolle on tuotu sekä vanhoja aarteita että suoraan kaupasta hankittuja vaatteita. Meiltä myös kysellään vinkkejä vaatteiden korjaamiseen sekä tuunaukseen kotikoneella. Autamme mielellämme kaikissa vaatteiden ompeluun liittyvissä kysymyksissä – aina voi tulla ideoimaan kanssamme. Korjausompelu – niin meiltä ostettuna palveluna ja kotona tehtynä on osa kestävää kehitystä ja järkevää kulutuskulttuuria. Järjestämme Ompelinossa keväällä korjaus- ja tuunauspajan minne voi tulla korjaamaan ja muokkaamaan omia vaatteita. Myös Kaavakahvilaan voi tulla tekemään korjaustöitä!

Ompelimoomme voi tuoda korjaustöitä aina aukioloaikoina. Arvioimme vaatteen korjauksen kannattavuuden sekä annamme työlle hinnan kun vaate tuodaan meille. Toimitusaika korjausompelutöissä on n. 1 viikko. Ilmoitamme asiakkaille heti kun vaate on noudettavissa. 

Mittatilaustöissä suosittelemme varaamaan ajan suunnittelua varten. Toki emme käännytä ketään ovelta jos tiedät jo tarkkaan mitä haluat. Yhdessä suunnittelu ja ideointi on maksutonta. Teemme mittatilaustöistä aina kirjallisen tarjouksen ja kun se on hyväksytty ryhdymme kaavan tekoon ja kankaiden metsästykseen. Mittatilaustöissä toimitusaika on alkaen 4 viikkoa riippuen vaatteesta, sovitusten määristä, materiaaleista sekä ompelimon muun toiminnan ruuhkasta. Toivomme siis että mittatilaustöiden kanssa oltaisiin ompelimoon yhteydessä vähintään 2 kuukautta ennen kuin vaatteelle on tarvetta. Mittatilaustöitä kuluneen vuoden aikana on ollut mm. takkeja, miesten liivit, bassolaukku jne.

Ompelino työllistää tällä hetkellä kaksi täysipäiväistä ompelijaa. Olemme perustaneet yrityksen yhdessä toukokuussa 2018. Artesaani koulutuksen jälkeen päätimme ottaa ison askeleen ja ryhtyä heti tositoimiin joten teimme Ompelinosta näköisemme paikan – ompelutyöhuoneen – omaksi sekä muiden iloksi! Ompelimomme asettui Espoon Tiistilään kerrostalon kivijalkaan.  Ompelino on nuori ja kasvava yritys. Ideoimme jatkuvasti uutta ja otamme mielellämme vastaan toiveita miten Ompelinosta tehdään meidän lisäksi asiakkaitamme parhaiten palveleva ompelimo – ateljee – designmyymälä – työtila – mitä vain!

Terkuin,
Saara & Heidi

Rusettipompulat

Tänään jaamme kaavan ja ohjeen meidän versioon ihanista rusettipompuloista. Näitä on mukava tehdä niistä ihan pienistä joustavista tilkuista kun aika pienistä paloista näitä saa tehtyä. Jousto velourista kun näitä ompelee niin tulee ihanan pörröisiä. Ommellessa kannattaa kuitenkin olla tarkkana, kun velour tuntuu venyvän aika herkästi.

 

Rusettipompulat velour kankaasta

 

Rusettipompulan ohje ja kaava A4

 

– Heidi ja Saara –

Tonttulakki ohje ja kaava

Rami-tonttulakit

 

Tämän päivän joulukalenterin luukusta löytyy ilmainen kaava ja ohje tonttulakkiin. Tonttulakin voi tehdä niin joustavasta trikoosta kuin kudotusta kankaasta. Kudotusta kankaasta ommeltaessa kannattaa valita isompi lakkiosa ja resori sitten lähempää sopivaa kokoa.

Me teimme Ompelinoon myyntiin erän rami-kankaasta ommeltuja tonttulakkeja. Ompelinoon voi myös tulla ompelemaan tonttulakin meidän aukiolojen aikana ennen joulua. Huomenna perjantaina sekä lauantaina ja sunnuntaina on Kaavakahvila, jolloin ompelimon koneet on varattu asiakkaille pajamaksua vastaan. Nämä kaavat löytyvät meiltä tulostettuina, joista voi kopioida sopivat koot itselleen ilmaiseksi.

Ompelun iloa!

Tonttulakin ompeluohje pdf

Tonttulakin kaava A4 sivut

Tonttulakin kaava n.A2

 

Hyvää Itsenäisyyspäivää!

– Heidi ja Saara –

Kaavakahvilan esittely

Tervehdys Ompelinosta. Yrityksemme täyttää tällä viikolla 6kk! Sen kunniaksi aloitammeblogikirjoitusten sarjan, jossa esittelemme Ompelinossa järjestettäviä työpajoja, kursseja, ompelimon ja myymälän palveluita sekä tuotteita. Blogiin tulee myös ohjeita ja vinkkejä ompeluun ja muihin käsitöihin liittyen. Otamme myös vastaan toiveita aiheista!

Aloitetaan esittelyt Kaavakahvilalla

Pidämme vähintään kerran kuukaudessa Kaavakahvila ompelu- ja kaavoitustyöpajaa tiloissamme Espoon Kalastajanmäessä.

Kaavakahvilassa:

  • voi ommella ompelimomme koneilla, ohjeistamme koneiden käyttöön
  • piirtää ja leikata kaavoja, autamme tarvittaessa kaavan muokkauksessa
  • ostaa pukineiden peruskaavoja ja suunnitella niistä oma kaava
  • korjata ja muokata vaatteita
  • juoda kuppi kahvia tai teetä, tarjolla on aina myös pientä makeaa
  • ja tietenkin tutustua muihin ompelua harrastaviin! Ideoiden ja vinkkien jakaminen on ollut iloinen ja kiitelty ilmiö Kaavakahvilan tapaamisissa!

Käytössä 5e pajamaksua vastaan:

  • 2 kpl teollisuusompelukoneita erikoispaininjalkoineen ja -neuloineen
  • 2 kpl saumureita
  • 1 peitetikkikone
  • 2 ns. kotiompelukonetta joista toisella voi tehdä konekirjontatöitä
  • valikoima erivärisiä ompelulankoja
  • silityspiste
  • 2 sovitusnukkea
  • kaavapaperit, kynät, sakset (paperi, kangas), viivaimia, mittanauhoja, liiturissa, nuppineuloja, kangaspainot, alan kirjallisuutta ompeluohjeiksi ja ideointia varten

sekä kaksi innokasta vaatetus-artesaani ompelijaa!

Jos mukana on omat tarvikkeet niin silloin emme veloita pajamaksua!

Ostettavissa on:

  • naisten ja lasten peruskaavoja mittataulukkomitoilla
  • nopeiden ompelutöiden kaavoja ja materiaaleja: pipot, penaali, rusettipompula, kestokassi, narureppussukka, joulumyssy jne.
  • nappiaihioita kankaalla päällystettäviin nappeihin (10mm, 22mm)
  • tukikankaita
  • ompelulankoja (Gütermannin 100m puolat, Coats Astra)
  • mallin kokeiluun lakanakangasta

sekä

  • myymälästä: kudottuja vaatetuskankaita, popup kankaita, vuorikankaita, kuminauhoja, nyörejä, nappeja, neuloja ja muita ompelutarvikkeita
  • valikoimasta löytyviä Named -vaatekaavoja sekä Ottobre lehden irtonumeroita

Kaavakahvila on paikka ompelijoille! Ei ole väliä oletko vasta-alkaja tai vanha tekijä. Kaikki ompelusta kiinnostuneet ovat tervetulleita. Aikaa työpajalle on varattu klo 10-16, eli 6 tuntia. Jos tulet ison kankaan tai kaavaprojektin kanssa kannattaa tulla heti alkuun, jotta saat varattua pöytätilaa. Käytössä on iso piirto- ja leikkuupöytämme sekä kaksi pienempää työpöytää. Toistaiseksi kukaan ei ole jäänyt ilman työtilaa tai joutunut kauaa odottamaan pöytätilan vapautumista. Mukaan voi ottaa myös oman ompelukoneen tai saumurin, tällöin on hyvä ilmoittautua etukäteen niin varaamme koneille paikan. Mikäli toivoisit apua koneen käyttöön niin Kaavakahvila on oiva paikka pähkäillä näitäkin asioita – kotona käyttämättä jäänyt ompelukone voi rohkealla tutustumisella muuttua parhaaksi vapaa ajan seuraksi!

Miksi Kaavakahvila? Pidimme opiskeluaikana yhteistä blogia hetken aikaa ja sen nimi oli Kaavakahvila. Aina siitä asti kun aloimme suunnittelemaan yhteisen yrityksen perustamista halusimme tarjota palveluita myös muille ompelijoille. Löysimme onneksi tilavan työhuoneen ja päätimme alkaa järjestää työpajoja ja kursseja mahdollisimman pian. Kaavakahvila tuntui nimenä niin tutulta niin päätimme ottaa sen uudelleen käyttöön! Olemme myös saaneet todeta että ompelimon pyörittäminen on paljon muutakin kuin ompelua joten ompelukoneemme ovat välillä pienellä käytössä ja sen vuoksi  meidän tiloihin on mahdollista tulla ompelemaan aukioloaikoina muutoinkin kuin Kaavakahvila päivinä. Vapaita ompelupäiviä voi kysellä ompelimo@ompelino.fi. Ajatuksena on  avata ompelupäivien varauskalenteri nettisivuillemme. Tiloissa voi myös järjestää pienryhmä kursseja ja työpajoja vaikka polttareiden tai virkistyspäivien ohjelmanumeroksi! Otamme myös toiveita vastaan kurssien ja työpajojen sisällöstä. Saa siis vinkata jos tiedät mielenkiintoisen käsityöaiheisen työpajan tai niiden vetäjän niin voimme ottaa selvää onnistuisiko kurssin tai pajan järjestäminen työhuoneellamme.

Olet ehkä huomannut että toteamme usein että Otamme mielellämme toiveita vastaan – oli kyse sitten tarvikkeista tai palveluiden sisällöstä. Olemme nuori yritys ja koemme että yhtenä vahvuutenamme on asiakkaan kohtaaminen ja se että työtila olisi muutakin kuin vain meidän työpaikka.

Vastaamme ilomielin  ompeluun ja kaavoitukseen liittyviin kysymyksiin Kaavakahvilan lisäksi muinakin päivinä, joten tervetuloa piipahtamaan työhuoneellamme!

Synttäriviikon kunniaksi
Kurssi ilmoittautumiset -15% 27.-4.11. ajalla. Ilmoittaudu mukaan
täällä

tai verkkokaupan kautta.

Alekoodi on: 6kksynttarit

Syysterveisin,

Saara ja Heidi // Ompelino